Μπορεί ο τίτλος να εμπεριέχει τη λέξη «τύχη» κανονικά, αλλά στη προκειμένη περίπτωση οι Κέισι  Ρίβερς και Κρις Σίνγκλετον αλλάζουν τα δεδομένα. Αν και ξεκίνησε νωθρά, ο Παναθηναϊκός  με τη βοήθειά τους κατάφερε να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να πάρει το ροζ φύλλο που χρειαζόταν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά με τον σταθερά καλό Παπανικολάου και με την συμβολή των Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη  να πάρει κεφάλι στο σκόρ με 6-15.Εκει αρχίζει να παίρνει το όπλο του ο Ρίβερς. Με 2 δικά του τρίποντα και ενα Lay-up του Μάντζαρη έκλεισε το δεκάλεπτο στο 12-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός άρχισε την αντεπίθεσή του εκμεταλλευόμενος την απουσία του Σπάνουλη, και με ένα επιμέρους σκορ 14-0(!!!) έκανε το 26-20. Μετα από 6 ολόκληρα λεπτά ο Ολυμπιακός έβαλε καλάθι με ένα σουτ του Παπαπέτρου με το σκορ του ημιχρόνου να κλείνει στο 31-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα ηνία του παιχνιδιού για τον Παναθηναϊκό πήρε ο Σίνγκλετον ο οποίος με 10 δικούς του πόντους βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί στο σκορ. Από την άλλη πλευρά ο Πρίντεζης με τη βοήθεια των Γκριν(με την απουσία του Σπανούλη εκτελούσε και χρέη δημιουργού) και Παπανικολάου κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση και να είναι κοντά στο σκορ με 48-45 στο τέλος του δεκαλέπτου

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κρις Σίνγκλετον συνέχισε να «πυροβολεί» και με 5 δικούς του πόντους έκανε το 53-45. Επειτα, με τις απουσίες και την κούραση των παιχτών του Ολυμπιακού, βοήθησαν πολύ οι επιλογές των Τζειμς και Ρίβερς και με ένα 10-2 έφτασαν το σκορ στην μεγαλύτερη διάφορα και στο +16. Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, για να καταλήξουν οι ομάδες στο τελικό 72-59.

Ο ΚΑΛΟΣ: Το βραβείο MVP του αγώνα μοιράζονται οι Σινγκλετον και Ριβερς.Ο πρώτος βοήθησε από το 3ο να πάρει σημαντικό κεφάλι στο σκορ ο Παναθηναϊκος και ο δεύτερος  πραγματοποίησε μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Ολυμπιακό (Μ.Ο 25.1 πόντους). Μεγάλη ενέργεια και τεράστιο πάθος έβγαλε και ο Παππάς δείχνοντας πως θέλει να ενταχθεί στο rotation του Παναθηναϊκού. Από την απέναντι όχθη σταθερός ο Παπανικολάου και καλή εμφάνιση από τον Πρίντεζη παρά τον τραυματισμό.

Ο ΚΑΚΟΣ: O Kεμ Mπιρτς. Χωρίς τον Σπάνουλη δεν μπόρεσε να δείξει αυτά που κάνει αυτή την εποχή.

Υ.Γ. Δεν άρπαξε  την ευκαιρία του ο Αγραβάνης.

ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ: Γιάννης Μπουρούσης. Ήταν πολύ κακός απέναντι στον Μιλουτίνοφ ο οποίος του πήρε πολλές στη ρακέτα.

ΟΙ COACH: Από τους νικητές, πάλι άρχισε με λάθος επιλογές στο αρχικό σχήμα ο Τσάβι Πασκουάλ βάζοντας μέσα τους Χαραλαμπόπουλο και Φελντέϊν αντί να ξεκινήσει από την αρχή το δίδυμο Τζειμς-Ρίβερς. Λες και το χει ταγμένο να ξεκινά με -7 με -10 πίσω κάθε φορά. Καλώς άφησε έξω τον κουρασμένο Καλάθη και τον γενικά άστοχο Τζεντίλε. Από την άλλη μεριά, ο Σφαιρόπουλος δεν είχε πολλές επιλογές στο rotation λόγω τραυματισμών και δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση η καθοδήγησή του στο match.