Όταν είναι σε τέτοια μέρα ο Έρικ Γκριν δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ξέρεις πως θα σε πάρει από το χέρι και θα σε οδηγήσει στην νίκη. Τεραστία νίκη ψυχολογίας για την δύσκολη συνεχεία που έρχεται.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Στο 1ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να βάζει τις βάσεις για την νίκη με ένα 4-10 σκορ. Ύστερα, με ένα επιθετικό κρεσέντο από Μάντζαρη (3/3 τριπ) και Παπανικολάου(2/2 τριπ) και 7/10 τρίποντα συνολικά στο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πειραιά έκανε στο τέλος το 13-33. Άποντος τελείωσε ο Λάνγκφορντ με τον Παπανικολάου να παίζει καλή άμυνα πάνω του. Σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ από τον Μιλουτίνοφ

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός άρχισε, με ένα τρίποντο του Αγραβάνη, και συνέχισε με ένα 14-0 επιμέρους σκορ. Στη συνέχεια με 5 αναπάντητους πόντους του Γουότερς και ένα σουτ του Γκριν έφτασε τη διαφορα στο μεγαλύτερο σημείο της (16-43). Μετα από 15 λεπτά σκόραρε ο Λάνγκφορντ για πρώτη φορά. Το τέλος του ημιχρόνου έκλεισε με το σκορ στο 36-56.

Από την αρχή του 3ου δεκαλέπτου, ο Λάνγκφορντ πήρε από το χέρι την ομάδα του Καζάν και άρχισε να μειώνει σταδιακά τη διαφορά. Εκεί όμως εμφανίζεται ο βιονικός Έρικ Γκριν, ο οποίος απέδειξε γιατί τον απέκτησε το καλοκαίρι ο Ολυμπιακός. Με 11 δικούς του πόντους κράτησε σταθερή τη διαφορα στο +15 (54-69)

Το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα γρήγορο 7-0 από την ομάδα του Καζάν που μείωσε τη διαφορά στο -7 (61-69 η ελάχιστη διαφορά που ήρθε). Ύστερα, ένα goal-foul του Μιλουτίνοφ και δυο συνεχόμενα τρίποντα του Πρίντεζη έκοψαν ουσιαστικά τα φτερά της Ούνιξ . Ο Αγραβάνης με ένα δικό του τρίποντο έκανε το τελικό 75-90.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Με εκπληκτικό ποσοστό στην περιφέρεια και με σωστή διαχείριση από τον Coach Σφαιρόπουλο ο Ολυμπιακός έφτασε σε εύκολη επικράτηση απέναντι στην Ούνιξ Καζάν. Εκτελεστής ο Έριν Γκριν με 25 πόντους, από κοντά βοήθησαν Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ. Σταθερά καλός ήταν και ο Παπανικολάου. Από την Ούνιξ, μόνο ο Κιθ Λάνγκφορντ με 25 πόντους είχε καλή παρουσία (για άλλη μια φορά). Καλοί ήταν οι Παραχούσκι και Αντίποφ (κυρίως από τη περιφέρεια).