Αναζήτηση

tzanabet.com

Αξέχαστα γκολ της Εθνικής μας!

Ξεκινάει σήμερα το ταξίδι της στήλης μας «Το καφενείο του Προέδρου» με ένα θέμα που φέρνει σε όλους μας ευχάριστες αναμνήσεις. Τα τελευταία χρόνια έχουμε πανηγυρίσει αρκετά σημαντικά και κρίσιμα γκολ της Εθνικής Ελλάδας αλλά σίγουρα ο καθένας μας έχει την δικιά του αγαπημένη στιγμή και ένα γκολ που τον σημάδεψε περισσότερο από όλα.

Παρακάτω θα σας διηγηθούμε τις δικές μας προσωπικές ιστορίες για το γκολ που μας έχει μείνει αξέχαστο. Περιμένουμε τα σχόλια σας και τις προτάσεις σας για μελλοντικά θέματα.

Ο Πρόεδρος:

Ξημερώνει Ιούλιος του 2004… Όλη η χώρα περιμένει με ανυπομονησία το μεγαλύτερο (μέχρι το επόμενο) ματς στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Ελλάδα εναντίον Τσεχίας για μια θέση στον μεγάλο τελικό.

Ο αγώνας ξεκινάει με την Τσεχία να είναι αρκετά καλύτερη και την Εθνική μας ομάδα να περιορίζεται σε αμυντικό ρόλο. Ο σοβαρός τραυματισμός του παικταρά Νέντβεντ στο 39′ αποσυντόνισε κάπως τους Τσέχους και οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0. Στην παράταση η Ελλάδα θα χρειαστεί κάποιο μαγικό για να προκριθεί και θα το βρει στα πόδια του μάγου Βασίλη Τσιάρτα και στο κεφάλι του Δέλλα.

Είμαστε στις καθυστερήσεις της πρώτης παράτασης και έχουμε κερδίσει κόρνερ. Σέντρα ο Τσιάρτας στο πρώτο δοκάρι, πετάγεται ο Δέλλας και ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Αυτή η ιαχή ακούστηκε σε όλη την Ελλάδα περισσότερο από κάθε άλλη φορα. Αμέσως μετά ο Κολίνα σφυρίζει την λήξη του ματς και οι πλατείες σε όλη την χώρα γεμίζουν από κόσμο τρελαμένο και μεθυσμένο από την μοναδική επιτυχία της ομάδας μας. Δεν ήταν ψέμα, δεν ήταν όνειρο, η Ελλάδα μας είχε προκριθεί στον τελικό του Ευρωπαικού Πρωταθλήματος! Θυμάμαι εμείς σαν πιτσιρικάδες τρέχαμε σε όλη την γειτονιά για να μεταφέρουμε το μήνυμα της πρόκρισης με την ευτυχία και το χαμόγελο ζωγραφισμένα στα πρόσωπα μας… Αξέχαστες στιγμές! Αξέχαστο γκολ!

Alex:

Μπορεί να μην θυμάσαι τι έφαγες χθες αλλά το γκολ του Σαμαρά κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού στο Μουντιάλ της Βραζιλίας το θυμάσαι σίγουρα. Εκεί που έχεις χάσει όλες τις ελπίδες σου για πρόκριση και έχεις αρχίσει να πιστεύεις πως δεν θα ξαναδείς τον «τυπάρα» Γιώργο Καραγκούνη σε άλλο ματς με την Εθνική, έρχεται ο Σαμαράς και κερδίζει πέναλντι στο 92′. Όταν λέω κερδίζει το εννοώ με όλη τη σημασία της λέξης ,γιατί πέναλτι δεν υπήρχε ποτέ, αλλά δεν μας νοιάζει καθόλου αυτό.

Ο Σαμαράς σκοράρει από την άσπρη βούλα και η Ελλάδα πάει στους 16 του Μουντιάλ για πρώτη φορά στην ιστορία της. Δεν υπάρχει αυτό το συναίσθημα του να πετυχαίνει η ομάδα σου γκολ πρόκρισης στο 90′, σου αφήνει την πιο γλυκιά γεύση. Αυτό είναι το γκολ που έχω πανηγυρίσει περισσότερο και με κάνει να αναρωτιέμαι αν θα ζήσουμε ξανά τέτοιες στιγμές!!!

Υ.Γ. Ποιος θυμάται ότι σε αυτό το ματς είχαμε τρία δοκάρια!!!

Mariano:

Είναι πολλά τα παιχνίδια που μπορώ να θυμηθώ από αυτά εκείνης της εκπληκτικής Εθνικής μας ομάδας… Θα αναφερθώ όμως, σε ένα από αυτά. Είναι εκείνο με την Κροατία για τα προκριματικά του Euro 2012…

Η Κροατία είχε πολύ καλό σύνολο και ερχόταν στην Ελλάδα για να διεκδικήσει την πρόκριση. Η Εθνική ήθελε αποκλειστικά την νίκη. Τα λεπτά όμως κυλούσαν χωρίς αποτέλεσμα μέχρι που ήρθε ένα κόρνερ από τα δεξιά στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου. Καραγκούνης τη σέντρα, μερική απομάκρυνση της μπάλας από τους αμυντικούς, πάλι στον αρχηγό, σέντρα και μετά από ολιγωρία η μπάλα φτάνει στον Σαμαρά. Εκεί ακούγεται από ΟΛΗ την εξέδρα ενα μακρύ «ΣΟΥΥΥΤΤΤΤΤΤ». Μέχρι να μπει η μπάλα στα δίχτυα, αιώνας. Μετά, χάρες και πανηγύρια με τον BRO. Έρχεται και το γκολ του Γκέκα… Πολωνία-Ουκρανία ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ!!! Αξέχαστο παιχνίδι!!!

Ο Φιντέλ:

Αγαπημένο γκόλ με την Εθνική εεε; Τι να πρωτοθυμηθείς και τι να ξεχάσεις με αυτή την ομάδα… Από την ομάδα του Χαριστέα και του Ζαγοράκη, στην ομάδα του Μάνταλου και του Μήτρογλου!!! Πολλά γκολ έχουμε πανηγυρίσει με αυτή την Εθνική, ένα όμως μου έχει μείνει χαραγμένο στο μυαλό.

Ήταν το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2012. Η Ελλάδα αντιμετωπίζει την ισχυρή ομάδα της Γερμανίας. Η Εθνική ήταν πίσω στο σκόρ με 1-0, όπου ξαφνικά, μετά από διώξιμο της Ελληνικής άμυνας ο Σαλπιγγίδης βρίσκει τον Σαμαρά, ο οποίος, ανάμεσα σε 2 αμυντικούς σκοράρει και κάνει το 1-1! Οι πανηγυρισμοί εκείνου του γκόλ θύμησαν εποχή EURO 2004!!! Δυστυχώς, η Εθνική μας έχασε εκείνο το ματς με 4-2… Παρ’όλα αυτά η Εθνική έκανε ένα αξιοπρεπές τουρνουά παίρνοντας πολλές καλές εντυπώσεις! Ελπίζω και κυρίως εύχομαι να συνεχίσει να μας μοιράζει πολλές χαρές αυτή η ομάδα!

elTriple:

4 Ιουλίου 2004, Λισσαβώνα, στάδιο Ντα Λουζ… Μέχρι εκείνη τη στιγμή, είχαμε ήδη δει πολλά περισσότερα απ’όσα μπορούσε να βάλει ο νους μας. Το ένα θαύμα μετά το άλλο από την Εθνική μας ομάδα στα γήπεδα της Πορτογαλίας κατά τη διάρκεια του Euro 2004. Και να που είχαμε φτάσει στον Τελικό! Κανείς δεν μπορούσε να το πιστέψει, ούτε Έλληνας, ούτε ξένος.

Για να είμαι ειλικρινής, από την διοργάνωση θυμάμαι 3 στιγμές: τα γκολ με Γαλλία στους 8, Τσεχία στους 4 και Πορτογαλία στον Τελικό. Το τελευταίο θα μείνει για πάντα χαραγμένο στη μνήμη μου. Στο 57ο λεπτό, ο σεληνιασμένος σ’αυτό το τουρνουά Χαριστέας σηκώνεται στον αέρα μετά την εκτέλεση του κόρνερ και με κεφαλιά στέλνει μια ολόκληρη χώρα στον 7ο ουρανό. Από εκείνη τη στιγμή, δεν ανησύχησε κανείς για την νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου, το θαύμα είχε ολοκληρωθεί. Άλλωστε, θεωρώ πως όλοι, παίκτες προπονητές και φίλαθλοι, από την στιγμή που πήγαμε Τελικό νιώθαμε σιγουριά ότι θα το πάρουμε, κι ας έπρεπε να κερδίσουμε τους γηπεδούχους Πορτογάλους για δεύτερη φορά.

One thought on “Αξέχαστα γκολ της Εθνικής μας!

Add yours

1. Καλησπέρα παιδιά, οφείλω να σας συγχαρώ για την εξαιρετική δουλειά που κάνετε στην ιστοσελίδα σας! Όσον αφορά την Εθνική ας μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε το ιστορικό, παρθενικό γκολ της Εθνικής Ελλάδος σε Μουντιάλ ενάντια στη Νιγηρία με σκόρερ τον Σαλπιγγίδη εν έτει 2010. Αν και πρόκειται για γκολ που δεν έμεινε τόσο αξέχαστο όσο τα υπόλοιπα που ορθά αναφέρετε, χαρήκαμε υπέρ του δεόντως όταν οι πανηγυρισμοί των Ελλήνων ξεπέρασαν τον εκκωφαντικό θόρυβο της κάθε βουβουζέλας!!! Bonus ενθύμιο η «παράσταση» του Τοροσίδη σε εκείνο τον αγώνα με κερδισμένη αποβολή και λυτρωτικό γκολ που συνέβαλλαν στη νίκη.