Καλά φάγαμε, καλά ήπιαμε το 3ήμερο που μας πέρασε και ελπίζω να περάσατε όλοι εξίσου όμορφα με τις παρέες σας και τις οικογένειες σας. Αλλά μετά από μια αποχή σχεδόν μιας εβδομάδας πρέπει να επιστρέψουμε στις στοιχηματικές μας υποχρεώσεις. Μπαίνουμε στο πρώτο Σαββατοκύριακο της άνοιξης και την αυλαία της 28ης αγωνιστικής στη Γαλλία θα ανοίξει το ντέρμπι για την  4η θέση μεταξύ της Μπορντό και της Λιόν.

Μπορντό (5η) – Λιόν (4η) [3,20 – 3,40 – 2,25]

Λίγο πιο μοιρασμένο περίμενα το σετ αποδόσεων. Καλή ομάδα η Λιόν και σε καλή φόρμα (με 15 γκολ στους τελευταίους 6 αγώνες στην Γαλλία και άλλα 11!!! που έβαλε στη Αλκμάαρ), αλλά από την άλλη στις τελευταίες 3 εξόδους της έχασε.

Μπερδεμένη και η πρόσφατη προϊστορία στα εντός έδρας ματς τους (2007 και μετά) που θέλει τις δυο ομάδες να έχουν από 6 νίκες [6-2-6].

Επίσης οι Γιρονδίνοι δεν είναι τίποτα τυχαίοι καθώς στα τελευταία 10 παιχνίδια τους έχουν χάσει μόνο από την Παρί (εντός 0-3).

Σημείο ξεκάθαρο δεν μπορώ να δω αλλά το όβερ+γ/γ (1,85) μου κάνει. Όποιος θέλει να κοιτάξει το διπλό, για μένα αξίζει πολύ παραπάνω το 2+γ/γ στο (3,75).

*να θυμίσω πως στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η Μπορντό πήρε το διπλό με 1-3 (έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 67’).

Σαββατο 4/3:

Παρι – Νανσι [1,14 – 8,00 – 21,00]

Κακά τα ψέματα η Παρί ανήκει στο γκρουπ των ομάδων που μου αρέσει ή να τις κοντράρω με διπλές ευκαιρίες ή να τις παίζω να δεχτούν γκολ. Είχε ματς κυπέλλου την Τετάρτη με την αδύναμη Νιόρ και έπρεπε να μπουν οι Καβάνι και Παστόρε για να καθαρίσει το ματς (0-2). Εκτός από αυτό ακολουθεί και ο επαναληπτικός με την Μπαρτσελόνα την Τετάρτη για το Champions League. Κοιτώντας την προϊστορία με τη Νανσί παρατήρησα πως δυσκολεύεται πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια. 4-3-3 η πρόσφατη προϊστορία (υπέρ της Παρί) και μόλις μια από τις 4 νίκες της ήταν με παραπάνω από ενα γκολ. Οπότε γι’αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν με το συγκεκριμένο ματς μου αρέσει το γ/γ (2,62) αλλά και η νίκη της Παρι μέχρι ένα γκολ (δηλαδή 2 (+1,5) ασιατικό χάντικαπ που βρίσκεται στο 2,675).

Καέν – Ανζέ [2,37 – 3,10 – 3,30]

Σε πολύ καλό φεγγάρι η Ανζέ με 3 συνεχόμενες νίκες. Πέρασε και την αδύναμη Μπαστιά (3ης εθνικής) μεσοβδόμαδα στο κύπελλο και ευελπιστεί να αυξήσει το αήττητο σερί της στους 6 αγώνες.

Όμως και η Καέν έρχεται με καλή ψυχολογία έπειτα από 2 συνεχόμενες νίκες. 6 συνεχόμενα ματς χωρίς γ/γ συμπλήρωσε και νομίζω πως τώρα ήρθε η ώρα να σταματήσει το σερί.

Το γ/γ (1,95) το θεωρώ αρκετά πιθανό και θα μείνω σε αυτήν την επιλογή αν και αρχικά κοίταξα το 2dnb (2,25). Θεωρώ πως με τον βαθμό της ισοπαλίας θα ναι ευχαριστημένες και οι 2 ομάδες.

Μετς – Ρεν [3,20 – 3,00 – 2,50]

Και στο συγκεκριμένο ματς μου κέντρισε το ενδιαφέρον η προϊστορία. 11 ματς αήττητη έχει συμπληρώσει η Ρεν, με τα 5 από αυτά να είναι ισοπαλίες. Με μόλις ένα διπλό σε 13 αγώνες φέτος η Ρεν, δεν πάει το χέρι στο διπλό του 2,50 αλλά ούτε και στον άσσο του 3,20.

Ισοπαλία (3.00) και μάλιστα για να το δυσκολέψουμε λίγο ακόμα, το αγαπημένο αποτέλεσμα  της Ρεν φέτος (1-1) πληρώνει 5,50 .

Μονπελιε – Γκινγκάμπ [2,00 – 3,50 – 3,80]

Η Μονπελιέ ενώ προηγήθηκε με τη Νις την προηγούμενη βδομάδα, κατάφερε και έχασε το ματς με 2-1. Στην έδρα της είναι αρκετά δυνατή με μόλις 2 ήττες (7-4-2).

Η Γκινγκάμπ είχε και αυτή κύπελλο την Τετάρτη με την Quevilly που αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο πήρε την πρόκριση με 1-2. Ενα αξιοπερίεργο για την Γκινγκάμπ είναι ότι στα τελευταία 10 παιχνίδια της στο πρωτάθλημα έχει κερδίσει μόνο τις Παρί και Λιόν. Κάτι σαν να διαλέγει παιχνίδια να φανεί ένα πράγμα. Δεν την έχω να παίρνει θετικό αποτέλεσμα μέσα στην Μονπελιέ και με βοηθό την πρόσφατη προϊστορία [6-6-0 στα εντός έδρας] οδηγούμαι στον άσσο που σε τιμές διπλασιασμού είναι ικανοποιητικός. 1 (2,00).

Μπαστιά – Σεντ Ετιέν [3,30 – 3,10 – 2,37]

Παλεύει για τη σωτηρία της η Μπαστιά, και την Τετάρτη ενώ κατάφερε και προηγήθηκε με δύο γκολ και με παίκτη λιγότερο, τελικά υπέκυψε στην πίεση της Ναντ και αποχώρησε από το γήπεδο, στεναχωρημένη, με τον βαθμό της ισοπαλίας με σκορ 2-2. Η τελευταία της νίκη ήταν στις 17/12/2016 στον αγώνα με τη Ρεν (1-2).

Εύκολα μπορεί κανείς να παρατηρήσει και να βρει τον κοινό συντελεστή στους τελευταίους 10 αγώνες πρωταθλήματος της Μπαστιά με 8/10 γ/γ και 6/10 όβερ. Όταν το όβερ στον συγκεκριμένο αγώνα με τη Σεντ Ετιεν βρίσκεται στο 2,50(!!!) αυτομάτως αποκτά αξία .

Για να μην αφήσουμε ασχολίαστη τη Σεντ Ετιεν, βρίσκεται στην 6η θέση και περιμένει τυχόν ήττα της Μπορντό από τη Λιόν για να την πιάσει στην 5η θέση (πάντα σε συνδυασμό με δική της νίκη) .

Κοιτώντας και τη μεταξύ τους παράδοση μόλις μια νίκη στα τελευταία 11 ματς έχει η Μπαστιά και 9 νίκες η Σεντ Ετιέν. Το σκέφτηκα είναι αλήθεια το διπλό, αλλά με τις επιδόσεις της Σεντ Ετιεν εκτός έδρας θα κρατήσω το γ/γ στο (2.05).

Ντιζόν – Νις [3,10 – 3,40 – 2,30]

Η Νις στους τελευταίους 5 εκτός έδρας αγώνες της κέρδισε μόνο την τελευταία Λοριάν και αυτό με το φειδωλό 0-1. Το διπλό δεν μπορώ να κοιτάξω, ιδιαίτερα κόντρα σε μια Ντιζόν που καίγεται για τη σωτηρία της. Αν θέλει σώνει και ντε κάποιος να ασχοληθεί με το ματς προτείνω το όβερ (2,10) που έχει εμφανιστεί 5 φορές στα 6 τελευταία ματς και των δύο.

Κυριακή 5/3:

Λοριάν – Μαρσέιγ [3,00 – 3,40 – 2,37]

Ακόμα ένα πολύ περίεργο ματς. Και οι δυο ομάδες είχαν αγώνα μεσοβδόμαδα και μάλιστα η Μαρσέιγ αγωνίστηκε 120 λεπτά. Και οι δυό τους αποκλείστηκαν. Η μεν Λοριάν από τη Μπορντό (ενώ προηγήθηκε στο σκορ) η δε Μαρσέιγ σε ενα αμφίρροπο ματς έχασε από τη Μονακό στην παράταση με 3-4! Η Μαρσέιγ έχει δυο διπλά μόλις φέτος. Είναι καλή ομάδα, κυνηγάει Ευρώπη, αλλά μπορείς να βάλεις τα λεφτά σου στο διπλό; Εγώ δεν μπορώ. Θα μου πεις άμα δεν κερδίσει την τελευταία ποια θα κερδίσει; Εδώ θα είμαστε να το δούμε. Δεν το ακουμπάω αυτό το ματς.

Τουλούζ – Λιλ [2,10 – 3,80]

5 ματς χωρίς ήττα συμπλήρωσε η Τουλούζ και μέσα σε αυτά και η λευκή ισοπαλία με την Παρί. Εντός έδρας φέτος, 9/13 αγώνες της είναι όβερ 2,5 γκολ (και 3/6 τελευταίους).

Θα κοιτούσα τον άσσο αλλά η Λιλ είναι αψυχολόγητη τώρα τελευταία. Πήρε διπλό μέσα στη Λιόν (1-2). Κόντεψε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με την Παρί, αλλά ο σκόραρε ο Λούκας Μόουρα στις καθυστερήσεις (2-1). 4/6 τελευταίους αγώνες της είναι όβερ 2,5.

Να υπενθυμίσω πως η Λιλ είχε αγώνα κυπέλλου την Πέμπτη (με την αδύναμη Bergerac Perigord 3ης κατηγορίας) και  πήρε την πρόκριση με σκορ 1-2 , που διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις.

Και οι δυο οι ομάδες φέρνουν τα οβεράκια τους, άρα το 2,50 που προσφέρεται εδώ, είναι άκρως ικανοποιητικό.

Μονακό – Ναντ [1,40 – 5,00 – 7,50]

120 λεπτά αγωνίστηκε η Μονακό στον αγώνα με τη Μαρσέιγ την Τετάρτη και τελικά κατάφερε και πήρε την πρόκριση με 3-4. Συνεχίζει να σκοράρει ασταμάτητα, ειδικά εντός έδρας που έχει 46 γκολ σε 13 αγώνες (3,54 Μ.Ο). Και οι 13 αγώνες που έδωσε λοιπόν ήρθαν όβερ 2.5 και 9/13 όβερ 3,5! Μετράει μόνο δυο γκέλες εντός (το 2-2 με την Γκινγκάμπ την 1η αγωνιστική και την ήττα 1-3 απο τη Λιόν).

Η Ναντ είχε και αυτή αγώνα (πρωταθλήματος) με τη Μπαστιά και ενώ έχανε 2-0 μεχρι το 75’ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Άλλο Μπαστιά όμως και άλλο Μονακό. 1+όβερ (2.05).