Σπουδαίο διπλό πήρε ο Ολυμπιακός στο Τελ Αβιβ καθώς επικράτησε εύκολα, όπως αποδείχτηκε της Μακάμπι με 71-82. Με κορυφαίους τους Πρίντεζη, Γκριν και Γουότερς κράτησε την τρίτη θέση και βρίσκεται μια ανάσα απο την πρωτιά μετά από την αναπάντεχη ήττα της Ρεαλ στην Κων/πολη.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άρχισαν «άναρχα» και με αστεία λάθη. Καμία απο τις δύο ομάδες δεν πήρε σημαντικό κεφάλι στο σκορ. Από το τέλος του 1ου μέχρι τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός με μπροστάρηδες τους Λοτσέσκι και Γκριν προσπάθησε να «χτίσει» μια διαφορά (8-0) αλλά η Μακάμπι απάντησε και αυτή με ενα 7-0 επιμέρους σκορ. Το παιχνίδι (επιτέλους) επικεντρώθηκε κυρίως στο low-post με τον Πρίντεζη και στο «φόρτωμα» των αντιπάλων του με φάουλ (όπως λέγαμε στο pre-game). Το ημίχρονο έκλεισε με 32-40 με τον Γκριν να πετυχαίνει στο τέλος 5 συνεχόμενους πόντους. Πολύ καλός ο Λοτσέσκι με 10 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με έναν «καυτό» Παπανικολάου με 7 δικούς του πόντους. Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό σιγά σιγά να κλειδώνει τη νίκη. Σταθερός ο Γκριν στο σκοράρισμα.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο «μίλησε» ο Γουότερς. Με πολύ καλό χρόνο συμμετόχης ο Αμερικανός εκμεταλλεύτηκε την εμπιστοσύνη του προπονήτη του και πέτυχε 8 πόντους. Στο τέλος η Μακάμπι προσπάθησε με ενα 8-0 και τον (κορυφαίο) Λάντεσμπεργκ να αντιστρέψει την κατάσταση χωρίς αντίκρυσμα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Περίπατος (ή αγγαρεία) αποδείχτηκε το ταξίδι στο Ισραήλ. Για άλλη μια φορά οι Γκριν και Γουότερς «έβγαλαν» τα λεφτά που έδωσε η διοίκηση για την απόκτησή τους. Ο Ολυμπιακός με 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων έδειξε σοβαρότητα και πειθαρχία και πήρε αυτό που ήθελε. Πέρα από την καλή εμφάνιση, επέστρεψε στον καλό του εαυτό ο Λοτσέσκι.

MVP: Γουότερς. Δεν θα σταθώ στις σταθερές εμφανίσεις των Γκριν και Πρίντεζη γιατί αξίζει να αναφερθούμε στην εμφάνιση του Αμερικάνου γκάρντ. Ήρθε μεσούσης της σεζόν, έχοντας αποδειχθεί «λίρα εκατό» και έχει αντικαταστήσει στο έπακρο τον τραυματία Χάκετ. Ας μην ξεχάσουμε πως έχει ένα από τα καλύτερα ποσοστά στα σουτ μέσης απόστασης.