Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά πήρε αυτό που ήθελε και έφτασε τις 18 νίκες στο πρωτάθλημα. Με τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη να επιστρέψει δριμύτερος από τον τραυματισμό του και με τρομέρη δουλειά από τους ψηλούς του, επικράτησε της μαχητικής Νταρουσάφακα με 81-73.

Η ομάδα του Πειραια εμφανίστηκε νωθρή στην αρχή του αγώνα με τον Σπανούλη στο αρχικό σχήμα και το σκορ να κυμαίνεται κοντά στο 10-11. Από την στιγμή που βγήκε ο αρχηγός εμφανίστηκε η ομάδα των τελευταίων παιχνιδιών. Η σωστή άμυνα, κλείνοντας τις επιλογές μετά το pick και οι καλές επιλογές στο σουτ από Γκριν και Λοτζέσκι έκλεισαν το σκόρ στο 25-18. Ένα πολύ καλό στοιχείο ήταν το «τάϊσμα» προς τους ψηλούς με αποτέλεσμα τα γρήγορα φάουλ από τους αντιπάλους τους. Με εξαιρετικό τέμπο σε άμυνα και επίθεση από τον Ολυμπιακό ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο με τους σταθερούς πλέον Γουότερς και Λοτζέσκι καθώς και με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα. Αυτοί έδωσαν το έναυσμα για μια φαινομενικά εύκολη επικράτηση με το +15 στο τέλος του ημιχρόνου να λέει πολλά.

«Αράχνη» ο Μπιρτς, σκέπαζε το καλάθι της ομάδας του. Μπήκε στα μέσα του δεκαλέπτου ο Σπανούλης και έδωσε 4 σημαντικές ασίστ. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με έναν Σπανούλη από τα παλιά στη δημιουργία. Με ένα τρίποντό του και δύο συνεργασίες του με τον Μπιρτς και με ένα monster dunk του Παπανικολάου έφτασε την διαφορά στους 21 ποντους ( 62-41). Από τα μέσα του δεκαλέπτου εμφανίστηκε η ζώνη από την Νταρουσάφακα η οποία έφερε ένα παρατεταμένο black out από τον Ολυμπιακό. Όπως είχαμε αναφέρει και στο pre game η Νταρουσάφακα με τα συνεχόμενα drives και isolation με πρωτεργάτες το δίδυμο Γουαναμέϊκερ και Κλάϊμπερν άρχισε να ροκανίζει σιγά σιγά την διαφορά.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Νταρουσάφακα συνέχισε σε αυτό το γρήγορο ρυθμό και έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο -4 (75-71). Αλλά εκεί μίλησε η κλάση του Βασίλη Σπανούλη. Με σημαντικά καλάθια και με μια εντυπωσιακή «βουτιά» έσωσε την κατάσταση, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 81-73.

MVP: Σπανούλης. Μπορεί να ξεκίνησε κακά τον αγώνα αλλά με την εμπειρία του και το ωραίο διάβασμα του παιχνιδιου βοήθησε την ομάδα του στην επικράτηση.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Δια πυρρός και σιδήρου, ο Ολυμπιακός εν τέλει κλείδωσε την εμφάνισή του στα play offs και με την απροσδόκητη ήττα της Φενέρ είναι πολύ πιθανό να έχει και το πλεονέκτημα έδρας. Από την μεριά της η Νταρουσάφακα προσπάθησε στο τέλος να κλέψει τη νίκη χωρίς αποτέλεσμα.

Mariano

Υ.Γ: Μπορεί να κατηγορούμε κάποιες φορές τον Σπανούλη για τις επιθετικές επιλογές του αλλά ίσως πρέπει να καταλάβει πως τα χρόνια περνούν και θα εκτιμήσει τις δημιουργικές επιλογές περισσότερο ο κόσμος και οι συμπαίχτες του. Δεν νομίζω (πέρα από ελάχιστες περιπτώσεις) πως υπάρχει άλλος που μπορεί να «διαβάσει» τις αντίπαλες άμυνες όσο ο Λαρισαίος Γκαρντ. Προσωπική εκτίμηση είναι πως αν υπήρχε ο Σπανούλης στο παιχνίδι με τη Φενέρ στο 60-70 σίγουρα θα είχε περισσότερες πιθανότητες να φύγει νικητής απο την Πόλη ο ΟΣΦΠ.