Σίγουρα ο τίτλος παραπέμπει αλλού αλλά αντικατοπτρίζει στο έπαρκο αυτό που έγινε χθες το βράδυ και τα απίστευτα παιχνίδια που μας προσφέρει η διοργάνωση. Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε στο 2ο ημίχρονο και το πλήρωσε, καθώς ηττήθηκε από τη Γαλατά με 71-80. Δήμιος ο Μίτσοβ με τους 18 πόντους του και τα 2 συνεχόμενα τρίποντά του στο τέλος του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στο 1ο δεκάλεπτο όπως ήθελε ο Ολυμπιακός. Με τη γνωστή του άμυνα που ανάγκαζε τη Γαλατα σε σωρρεία λαθών στην επίθεσή της και το τάϊσμα των Μπίρτς και Πρίντεζη με σκοπό τους εύκολους πόντους. Από τα μέσα του δεκαλέπτου, με συντονιστή τον Παπανικολάου, έκανε ένα 14-3 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 27-14. Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, καθώς υπήρξαν ο Γκρίν από τη περιφέρεια, τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ και η καλή εμφάνιση του Αγραβάνη που πήρε χρόνο συμμετοχής.

Απο την μεριά των Τούρκων ο Τάϊους υπήρξε ο κινητήριος μοχλός αλλά η διαφορά παρέμεινε στο +13 (48-35) στο τέλος του ημιχρόνου. Και πάνω που λέγαμε πως θα έχει εύκολο έργο ο Ολυμπιακός, εμφανίστηκε κάτι που σιχαίνεται κάθε προπονητής από τους παίχτες του: χαλαρότητα, και μάλιστα παρατεταμένη. Το 54-41 ξαφνικά έγινε 57-57. Όπως αναφέραμε και στο pre game κάθε «χαμένη για χαμένη» ομάδα παίζει χωρίς άγχος κάθε φορά, και μπορεί να βάλει δύσκολα στις αντιπάλους της. Εδώ η Γαλατά εκμεταλλεύτηκε το γεγονός αυτό και σιγά σιγά άρχισε να ροκανίζει την διαφορά. Με τους παίχτες του Ολυμπιακού να «χτίζουν» την αντίπαλη μπασκέτα με σουτ από την περιφέρεια και να παίζουν πολύ κακή άμυνα, το παιχνίδι άρχισε να αποκτά ενδιαφέρον. Και εκεί μπαίνει στο παιχνίδι ο Μίτσοβ. Αν βρει ρυθμό έξω από τα 6.75 το 4άρι της Γαλατά, δύσκολα κάποιος τον σταματά. Με 14 πόντους και 2 τρίποντα-μαχαιριές στο τέλος έκανε το 69-76 και έδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Αν θες να λέγεσαι προπονητής του Ολυμπιακού θα πρέπει αύριο να βάλεις σε μια αίθουσα τους παίχτες σου, να τους πεις να βγάλουν μια κόλλα χαρτί και να γράψουν 100 φορές «δεν θα χαλαρώσω άλλη φορά στην άμυνα». Η συνταγή της επιτυχίας που έχει δώσει ακόμα και τίτλους στην ομάδα του Πειραιά αποδείκτηκε φιάσκο στο 2ο ημίχρονο. Φυσικά και είναι κακό το 2/20 τρίποντα αλλά αυτο δεν αποτελεί δικαιολογία. Κρίμα για τα 22 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε η ομάδα. Αυτή η ήττα δεν επηρεάζει την κατάσταση στις 3 πρώτες θέσεις καθώς και η ΤΣΣΚΑ έχασε όπως και η Ρεάλ από Μπασκόνια και Παναθηναϊκό αντίστοιχα. Θα μπορούσε όμως ο Ολυμπιακός με μια νίκη να διεκδικήσει πιο πολλά πράγματα στη συνέχεια. Μην ξεχνάμε πως θα έρθει η Ρεάλ στο ΣΕΦ σε 2 βδομάδες ενώ την τελευταία αγωνιστική ταξιδεύει ο ΟΣΦΠ στη Μόσχα.

Mariano

ΥΓ.: Με τη νίκη της Μπασκόνια το πρωτάθλημα αποκτά ακόμα πιο πολύ ενδιαφέρον. Τα πράγματα για τις 8 θέσεις γίνονται ακόμα πιο ρευστά. Ο Παναθηναϊκος με τη δική μου λογική θα πάει στη Βιτόρια για την 5η θέση και ο Ολυμπιακός μπορεί να πάει στη Μόσχα ακόμα και για τη 1η. Υπάρχουν παιχνίδια- φωτιά για όλες τις εμπλεκόμενες ομάδες, ειδικά στην 28η αγωνιστική.