Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα ο Ολυμπιακός με το γνωστό πεταχτάρι του Γιώργου Πρίντεζη πήρε μια τεράστια νίκη με 64-66 στη παράταση επί του Ερυθρού Αστέρα και ουσιαστικά κλείδωσε το πλεονέκτημα έδρας στο συναρπαστικό πρωτάθλημα της Euroleague.

Άκρως σημαντική εμφάνιση του Αγραβάνη με τους 16 πόντους κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκόρ. Μεγάλο παιχνίδι και από το Παπανικολάου με 17 πόντους. Ο αγώνας ξεκίνησε νευρικά και για τις 2 ομάδες. Σ’ αυτό μπορεί να επηρεάζει η πολύ καλή ατμόσφαιρα που δημιούργηθηκε από τους φιλάθλους. Ο Ολυμπιακός έπαιζε σπουδαία άμυνα σε όλους τους παίχτες του Ερυθρού Αστέρα και τους υποχρέωσε σε σωρρεία λαθών. Ο Τζένκινς ήταν ο μόνος που τη γλίτωσε.

Από τον Ολυμπιακό οι Παπανικολάου και Γκρίν ήταν οι κύριοι εκφραστές της επίθεσης και προσπάθησαν να χτίσουν την διαφορά. Στο 2ο δεκάλεπτο, το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό. Λάθη από τους παίχτες του Ερυθρού μετά απο πολύ καλές άμυνες του Ολυμπιακού και σωστές επιλογές από τους παίχτες του Σφαιρόπουλου, ο οποίος έκανε σωστή διαχείρηση του ρόστερ του, αφού με την είσοδο του Δημήτρη Αγραβάνη η ομάδα πήρε από αυτον 5 συνεχόμενους πόντους. Στο τέλος του ημιχρόνου ο Παπανικολάου έκλεισε, με δικό του καλάθι, το σκόρ στο μέγιστο σημείο του +13 (17-30).

Το 2ο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό αποσβολωμένο από την εκπληκτική εκκίνηση του Ερυθρού Αστέρα. Η ομάδα του Βελιγραδίου ξεκίνησε πολύ δυνατά με ένα 11-2 επιμέρους σκόρ, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στο -4. Ένα τρίποντο του Παπανικαλάου έδωσε μια μικρή ανάσα. Αλλά ο Ερυθρός δεν έμεινε εκεί. Ο Ράντονιτς έκανε μια σπουδαία κίνηση βάζοντας στον αγώνα τον Μπιέλιτσα στη θέση 5 και ουσιαστικά έδωσε το σήμα για την ανατροπή. Από το 32-40 το δεκάλεπτο έκλεισε στο 43-42.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισει να πυροβολεί από τη περιφέρεια με τον Γκούντουριτς και με καλάθι του Μπιέλιτσα έκανε ένα σκόρ 18-0 και έφερε τη διαφορά στο +8 (50-42). Εκεί μίλησε ο Αγραβάνης με τους 9 συνεχόμενους πόντους του κράτησε τον Ολυμπιακό όρθιο. Το τέλος βρήκε το σκόρ ισόπαλο με 58-58 με το άστοχο τρίποντο του Μάντζαρη. Στην παράταση οι βολές έπαιξαν κυρίαρχο ρόλο και στη τελευταία επίθεση ο Πρίντεζης σκόραρε με τον γνωστό του τρόπο και έκανε το τελικό 64-66.

Το παιχνίδι παρά το «εορταστικό» του κλίμα κρίθηκε στο τέλος, δείχνοντας το επίπεδο των δύο ομάδων. Με τη σπουδαία νίκη που πήρε ο Ολυμπιακός κλείδωσε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας. Πλέον, το μυαλό του είναι στραμμένο στον επόμενο κρίσιμο αγώνα στο ΣΕΦ με την Ρεάλ Μαδρίτης.