Μεγάλη Βδομάδα και κυριολεκτικά και μεταφορικά. Σήμερα και αύριο οι πρώτες “μάχες” για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, την Πέμπτη οι άλλες 4 αναμετρήσεις για το Γιουρόπα Λιγκ.

Γιουβέντους – Μπαρτσελόνα

Έχουμε ξεχάσει πότε έχασε τελευταία φορά η Γιούβε στην έδρα της. Προς τα αριστερά βλέπω να πηγαίνει το παιχνίδι, μιας που η Μπάρτσα δεν είναι και στα καλύτερα της όπως φάνηκε και στο ματς με την Μάλαγα, την Κυριακή (2-0). Στόχος του Αλλέγκρι μπορεί να είναι να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα αλλά πολύ δύσκολα βλέπω την Μπαρτσελόνα να μένει 2ο συνεχόμενο ματς χωρίς να σκοράρει. Επίσης, πιστεύω πως θα ναι πιο προσεκτικοί και παθιασμένοι για να μην γίνει ότι και στο Παρίσι στον προηγούμενο γύρο. Με δυο σκορ θα ασχοληθώ σε αυτό το ματς: 1-1 (6.00) και 2-1 (10.00). Εννοείται πως “παίζει” και το κλείσιμο στοιχήματος μετά το 75’ με τα τελικά σκορ που μπορούμε να πάρουμε μεγάλο μέρος του πονταρίσματος χωρίς να έχουμε βρει το τελικό σκορ.

Ντόρτμουντ -Μονακό

Ο άσσος άνοιξε στο 1,70, συνεχίζει και πέφτει. Στον ΟΠΑΠ είναι 1,45 στο ίντερνετ 1,50-1,60. Το λιγότερο αστείο να ασχοληθεί κανείς με τον άσσο που δεν αντικατοπτρίζει επ’ ουδενί την δυσκολία της αναμέτρησης. Από πολύ βαριά ήττα στο ντέρμπι με την Μπάγερν έρχεται η Ντόρτμουντ (4-1), ενώ η Μονακό μετά την πρόκριση επί της Μαν. Σίτι έχει χάσει μόνο στον τελικό του Λιγκ Καπ από την Παρί (1-4). Πάρα πολύ ψηλό και δελεαστικό το διπλό (5,75) αλλά δεν πάει το χέρι προς τα δεξιά όταν έχουμε να κάνουμε με την καυτή έδρα της Ντόρτμουντ. Μου αρέσει το ίδιο το Χ2 διπλή (2,62) και το 1+γ/γ (2,50). Γι ‘αυτό θα προτιμήσω να κάνω ένα πιο χαλαρό ποντάρισμα σε δύο ειδικά στοίχημα μήπως και έχουμε κάτι αντίστοιχο με τον αγώνα στο Μάντσεστερ: «Ντόρτμουντ να βρίσκεται πίσω στο σκορ και να κερδίσει (8.00)» και «να σκοράρουν και οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο (3,40)«.

Συνοπτικά :

• Γιουβέντους – Μπαρτσελόνα: 1-1 (6.00)
  • Γιουβέντους – Μπαρτσελόνα: 2-1 (10.00)
  • Ντόρτμουντ -Μονακό: Ντόρτμουντ να βρίσκεται πίσω στο σκορ και να κερδίσει (8.00)
  • Ντόρτμουντ -Μονακό: να σκοράρουν και οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο (3,40)