Το πρώτο βήμα έγινε. Ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 1-0 στην σειρά με την Ανατολού Εφές, επικρατώντας με 87-72.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά για την Εφές με τους παίχτες της να σπάνε τα καλάθια στα πρώτα τους σουτ. Με τον εκπληκτικό Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί στα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση και να θέτει εκτός μάχης τον αντίπαλό του Ντάνστον, η ομάδα του Πειραιά έδωσε το σήμα για την επικράτηση. Με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Βαγγέλη Μάντζαρη ο Ολυμπιακός έκανε το 14-7 και με 3 πόντους του Παπανικολάου στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ έκλεισε στο 18-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η «δεύτερη» πεντάδα έδειξε για άλλη μια φορά το πολύ καλό της πρόσωπο. Με 6 πόντους (3/3) από μέση απόσταση ο Γουότερς κράτησε σταθερή την διαφορά και με τον Γκρίν να εκτελεί από την περιφέρεια ανέβασε κι άλλο την διαφορά (38-23). Με τους Χάνεϊκατ στην αρχή και τον Ερτέλ στο τέλος η Εφές προσπαθούσε να μειώσει. Με ένα τρίποντο του τελευταίου έκλεισε το ημίχρονο με το σκόρ στο 42-31.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Εφές, χαμηλόνοντας το σχήμα και με τις ατομικές προσπάθειες των Γκρέϊτσερ και Ερτέλ, να προσπαθεί να αντιδράσει, όμως εκεί εμφανίζονται οι Σπανούλης και Πρίντεζης όπου με 11 δικούς τους πόντους έφτασαν την διαφορά στο +17 (57-40).

Στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε σιγά- σιγά διαδικαστικό χαρακτήρα με την Εφές να προσπαθεί και με 2 συνεχόμενα τρίποντα να μειώνει σε 67-56, αλλά με την επαναφορά του Σπανούλη ο Ολυμπιακός σφράγισε με δικό του καλάθι την νίκη. Ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ έγραψε το τελικό σκόρ 87-72.

Ο ΚΑΛΟΣ: Τον τίτλο τον μοιράζονται οι Μιλουτίνοφ, με τους 11 πόντους και τα 7 ριμπάουντ, και Μάντζαρης με τους 14 πόντους και τα 4/8 τρίποντά.

Ο ΚΑΚΟΣ: Αν πρέπει να ξεχωρίσω από την ΚΑΤΩΤΕΡΗ των περιστάσεων ΕΦΕΣ, αυτός θα πρέπει να ναι ο Οζμάν. Δεν μπήκε ΚΑΝ στο πνεύμα του παιχνιδιού.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Ολυμπιακός με την σωστή του άμυνα, τον σημαντικό αριθμό σε ριμπάουντ και ασίστ, καθώς και με τα 10 τρίποντα έλιωσε στο γεμάτο ΣΕΦ την Εφές και έκανε το 1-0. Πλέον, το πρώτο μέλημα του Coach Σφαιρόπουλου για το δεύτερο παιχνίδι της Παρασκευής είναι να κρατήσει σε επιφυλακή τους παίχτες, αφού είναι ακόμα νωρίς και πολλά μπορούν να συμβούν. Σίγουρα θα έχουν στο μυαλό τους οι παίχτες, την σειρά αγώνων με την Σιένα το 2011.

Όσον αφορά την Εφές, μπορεί το τελικό αποτέλεσμα να είναι αρνητικό για την συνέχεια, αλλά με οδηγό το 4ο δεκάλεπτο, ίσως καταφέρει κάτι καλύτερο. Έχασε, βέβαια και με τα ίδια της όπλα. Ο Ολυμπιακός έβαλε σχεδόν όσους πόντους έχει μέσο όρο η Εφές στα παιχνίδια της. Και επίσης πήρε και πολλά επιθετικά ριμπάουντ, πράγμα που ξέρει να κάνει καλά η Εφές.