Ένας… Ολυμπιακός… ήρθε απόψε από τα παλιά. Η ομάδα που έχει χαρίσει πολλά χαμόγελα στους φίλους της, επέστρεψε με ορμή. Με την γνωστή συνταγή «άμυνα και συγκέντρωση» οι παίχτες του Σφαιρόπουλου πήραν πίσω το πλεονέκτημα της έδρας και με το τελικό 62-74 η πρόκριση θα κριθεί στο κατάμεστο (όπως αναμένεται) ΣΕΦ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αμερικάνο Γκρέϊντζερ να πετυγχάνει 10 συνεχόμενους πόντους και με 12-0 επιμέρους σκόρ να βοηθά την Εφές να φέρει τη διαφορά στο +10 (16-6). Άμεση αντίδραση από τον Ολυμπιακό με ένα δικό του 0-8 μείωσε στους 4 (18-14).

Από την αρχή του 2ου δεκάλεπτου, η διαφορά διατηρήθηκε σε σταθερή τροχιά άνω των 10 πόντων. Με την είσοδο των Σπανούλη και Πρίντεζη, ο Σφαιρόπουλος χαμήλωσε το σχήμα, το οποίο χάρησε λύσεις στην άμυνα. Με ένα τρίποντο του εκπληκτικού και σήμερα Σπανούλη ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο 36-35. Με 2 βολές του Οζμάν το ημίχρονο έκλεισε στο 38-35.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ραψωδία τριπόντων και από τις 2 ομάδες. Τα σούτ των Μάντζαρη, Σπανούλη και Παπανικολάου βοήθησαν τον Ολυμπιακό να περάσει μπροστά στο σκόρ, όμως με 4 πόντους του Ερτέλ η Εφές ισοφάρισε σε 52-52.

Στο 4ο και καθοριστικό δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Εφές και με ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ άμυνα περιόρισε στο έπακρο τους παίχτες της Εφές (ΜΟΝΟ 8 πόντοι) και με τον Σπανούλη να πετυγχάνει 7 συνεχόμενους πόντους (5 δικούς του και μια ασίστ «πάρε- βάλε» στον Μπίρτς) τελείωσε την υπόθεση-νίκη. Με ένα τρίποντο του Γκρίν η διαφορά έφτασε και στο +13 (58- 71).

Ο ΚΑΛΟΣ: Βασίλης Σπανούλης. Έκανε άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι κρατώντας τον Ολυμπιακό σε καίρια σημεία. Είχε 18 πόντους, 4 ασίστ και 1 λάθος. Ο αρχηγός απέδειξε για άλλη μια φορά το ηγετικό ρόλο του στην ομάδα και οτι είναι ο καλύτερος στην Ευρώπη σε αυτά τα παιχνίδια.

Ο ΚΑΚΟΣ: Τάϊλερ Χάνεϊκατ. Όπως και την Τετάρτη, έτσι και σήμερα πέρασε και δεν ακούμπησε. Πέτυχε μόνο 5 πόντους και ήταν μονίμως εκτός κλίματος.

ΣΧΟΛΙΟ: Αν και με πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (14 επιθετικά η Εφές) ο Ολυμπιακός πήρε μια σπουδαία νίκη, αλλά δεν ΠΡΕΠΕΙ να μείνει σε αυτή. Υπάρχει ακόμα ένας αγώνας την Τρίτη στο ΣΕΦ. Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες και όχι σε 1 εκτός έδρας.

Όσον αφορά την σειρά, είναι από τις καλύτερες στην τακτική. Ο Περάσοβιτς στο game 1 έδειξε τι μπορεί να κάνει η ομάδα του στα τελευταία 4 λεπτά. Στο game 2 η Εφές κέρδισε με τις επιλογές του στο τέλος. Στο game 3 το χαμηλό σχήμα του Σφαιρόπουλου και το συνεχές ανακάτεμα της τράπουλας βοήθησε να επιστρέψει στον αγώνα και στο game 4 το συγκεκριμένο σχήμα έδωσε την νίκη.