Καλησπέρα σε όλους τους Τζαναμπέτηδες, ωραία στοιχηματική ημέρα σήμερα, με αρκετά παιχνίδια κυρίως από Σκανδιναβία και Ηνωμένο Βασίλειο με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Ας τα δούμε όμως αναλυτικά.

1) Ρέντινγκ- Φούλαμ : Ματς με τεράστιο ενδιαφέρον καθώς παίζεται η πρόκριση για τον τελικό της Τσάμπιονσιπ. Ένα ματς το οποίο δεν ήξερα από που να το πρωτοπιάσω. Φύσει επιθετικές ομάδες και οι 2, το γκολ το «έχουνε», όμως το ματς έχει μεγάλο βαθμό σκοπιμότητας για να πάμε στο όβερ. Ένα σενάριο το οποίο θεωρώ πολύ πιθανό, είναι να έχουμε παράταση. Να σημειώσουμε εδώ, ότι στο Νησί δεν ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ, οπότε με οποιοδήποτε Χ (το 1ο ματς έληξε 1-1) θα οδηγηθούν οι ομάδες στο έξτρα 30λεπτο. Βάσει της εικόνας που έδειξαν οι ομάδες στο πρώτο ματς κάτι τέτοιο είναι πολύ πιθανό καθώς υπάρχει ισορροπία μεταξύ τους. Μία πιο “safe” επιλογή είναι να δούμε γκολ μετά το 75:59, καθώς όποιο και να είναι το σκορ μέχρι εκείνο το σημείο, οι ομάδες δεν θα πρόκειται να το παρατήσουν.

2) Άρσεναλ- Σάντερλαντ: Η Άρσεναλ γενικότερα είναι μία από τις ομάδες που δεν αγγίζω σαν σημείο ποτέ. Ικανή για το καλύτερο και για το χειρότερο, αλλά σε όλες τις μέρες έχει ένα κοινό σημείο, το γκολ. Επίσης η γκρίνια που ακούει ο Βενγκέρ σε όλη τη σεζόν είναι τεράστια, και κάθε ματς στο οποίο έχει την δυνατότητα να προσφέρει κάτι στους θεατές είναι πολύ σημαντικό να το πράττει. Η Σάντερλαντ παίζει καθαρά για τη φανέλα καθώς έχει ήδη υποβιβαστεί, ενώ η Άρσεναλ κυνηγάει (μαθηματικά τουλάχιστον) ακόμη την 4η θέση. Τραγικές οι τιμές του όβερ, πληρώνει το «γκολ» στο 1ο 20λεπτο και το όβερ 1.5 ημιχρόνου.

3) Μάδεργουελ- Κιλμάρνοκ : Πολύ σημαντικό ματς για τους γηπεδούχους, αδιάφορο για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όμως δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα στο σκοράρισμα. Μεγάλη νίκη ψυχολογίας για την Μάδεργουελ την περασμένη αγωνιστική ενάντια στην Χάμιλτον, όπου είναι και οι 2 ομάδες που μάχονται να αποφύγουν τα μπαράζ υποβιβασμού. Η Μάδεργουελ θέλει νίκη πάση θυσία, η Κιλμάρνοκ αρκετά ικανή στο σκοράρισμα, πάμε στο όβερ που πληρώνει σε τιμές αουτσάιντερ (οριακά).

4) Μπρομαποϊκάρνα- Συριάνσκα : Η ομάδα του γνωστού μας Μέλμπεργκ, είναι φαβορί για την άνοδο στην 1η κατηγορία, και την προηγούμενη αγωνιστική έκανε την πρώτη της ήττα σε 7 ματς, οπότε η αντίδρασή τους θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη. Η Συριάνσκα έχει ανέβει πολύ τελευταία, πέταξε και 3 γκολάκια την προηγούμενη αγωνιστική και μιας και πρόκειται για την αρχή του πρωταθλήματος, δεν πρόκειται να φοβηθεί την αντίπαλό της. Πολύ καλό σημείο το αμφίσκορο, πάντα προτιμάω πάντως το όβερ σε αυτά τα ματς καθώς δεν αποκλείω και το ματς να ξεφύγει υπέρ της γηπεδούχου χωρίς να δεχτεί γκολ (3-0 και άνω).