Η μέρα του μεγάλου τελικού έφτασε. Γιουβέντους εναντίον Ρεάλ Μαδρίτης.

Λίγο η πολύ όλοι έχετε κάτσει να δείτε κάποιο ματς των δυο ομάδων την φετινή περίοδο, πολύ πιθανόν και όλα. Στην άμυνα της στηρίχτηκε η Γιούβε και λαμπρό παράδειγμα τα 180+ λεπτά που κράτησε στο μηδέν την Μπαρτσελόνα. Να μην κρυβόμαστε, σε ένα τέτοιο παιχνίδι δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κανείς να είναι αντικειμενικός. Την Γιουβέντους υποστηρίζω και αυτή θέλω να σηκώσει το κύπελλο. Στους οπαδούς της Ρεάλ είναι φυσικό να μην αρέσουν οι παρακάτω εκτιμήσεις.

Η πρώτη μου σκέψη για το ματς ήταν το 0-1 γκολ, έχοντας σαν κριτήριο τους δυο αγώνες με την Μπαρτσελόνα. Όμως, σε περίπτωση που μπει το γκολ νωρίς, δεν θα ήθελα να πηγαίνει η καρδία μου στην κούλουρη σε κάθε στημένο ή επικίνδυνη επίθεση. Πέρα από αυτό, 8/10 τελευταίους τελικούς ήρθαν γ/γ και όλοι είχαν παραπάνω από 2 γκολ.

Για προϊστορίες, χαμένους τελικούς, παίκτες, προπονητές κλπ, κλπ, δεν θα αναφερθώ μιας που είμαι σίγουρος ότι έχετε διαβάσει αρκετά τις τελευταίες μέρες. Το ματς έχει πολύ ισοπαλία μέσα, όπως είχαν και 3/5 τελευταίους τελικούς. Θεωρώ πως ήταν αρκετές οι 3 ισοπαλίες, με το ίδιο σκορ (1-1), που είδαμε για να μην βάλω μέσα και την λευκή ισοπαλία στο Euro της Γαλλίας. Αφήνω λοιπόν και την δεύτερη μου σκέψη για το 1-1 τελικό σκορ.

Τρία bet θα κάνω πριν το ματς και θα περιμένω το live για κάτι έξτρα:

1. 2-0 τελικό σκορ Γιουβέντους (13.00)
  2. 2-1 τελικό σκορ Γιουβέντους (11.00)
  3. Νίκη Γιουβέντους στα πέναλτι (11.00)

*το τελευταίο έχει και λίγο κάλυψη στην πιθανή ισοπαλία.

Κάτι ακόμα που θέλω να προσθέσω είναι πως κανένας ποδοσφαιριστής δεν έχει σκοράρει σε τρεις τελικούς Τσάμπιονς Λιγκ. Οι δυο παίκτες που είναι πιο κοντά σε αυτό, είναι ο Ράμος και φυσικά ο Ρονάλντο. Ο πρώτος, μιας που είναι αμυντικός δεν πιστεύω πως θα τα καταφέρει αύριο. Ο Κριστιάνο φέτος κατάφερε και έσπασε το φράγμα των 100γκολ, γιατί να μην σπάσει ακόμα ένα ρεκόρ; Είναι η διοργάνωση του, έχει βγει ήδη 5 φορές πρώτος σκόρερ και αύριο άμα καταφέρει να σκοράρει θα πιάσει τον Μέσι στην κορυφή με τα 11 γκολ. Χαμηλό το 2,20 που κυκλοφορεί τώρα για anytime scorer, αλλά στο live, όταν περάσει το 3.00-3.50 απόδοση θα είναι value for bet.