Έπειτα από απουσία μιας βδομάδας ήρθε η ώρα να επιστρέψουμε στην ενεργό δράση. Πλέον έχουν ξεκινήσει όλα τα πρωταθλήματα με αποκορύφωμα το πρωτάθλημα της καρδίας μας, το πρωτάθλημα που αγαπάμε να μισούμε, αυτό της Super League. Η αγωνία και το θέαμα και φέτος θα χτυπήσουν κόκκινα και φρόντισαν να μας το ξεκαθαρίσουν από την πρώτη αγωνιστική (2/8 over2,5).

Για σήμερα θα ασχοληθώ μόνο με τους πέντε επαναληπτικούς αγώνες του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αστάνα – Σέλτικ [ 2,80-3.50-2.60]

Μετά το 5-0 του πρώτου αγώνα, το ματς είναι καθαρά τυπικού χαρακτήρα. Συνήθως κοντράρω το φαβορί, μετά από τέτοια αποτελέσματα, αλλά θα ήθελα τον άσσο πολύ ψηλότερα. Το να σκοράρουν και οι δυο ομάδες επίσης χαμηλά (1,66), οπότε αποχή.

Μάριμπορ – Χάποελ Μπιρ Σεβα [2,80 – 3.30-2,75]

Στον πρώτο αγώνα, προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο 10’ αλλά κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μόνο για δυο λεπτά. Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι.

Να θυμίσω πως στους 2 προηγούμενους προκριματικούς, η Μάριμπορ απέκλεισε την Ζρινιεσκι(Βοσνία) και την Χαφναρφιοντουρ (Ισλανδία). Αντίστοιχα, η Χάποελ απέκλεισε την Ουγγρική Χονβεντ και την Λουντογκορετς (Βουλγαρία).

Και οι δυο ομάδες λοιπόν έχουν σκοράρει και στα 5 ματς που δώσανε στη διοργάνωση. Γιατί να μην το ξανακάνουν;!;! Το να σκοράρουν και οι δυο πληρώνει (1,80) και το όβερ 2,5 λίγο πάνω από τον διπλασιασμό (2,10). Θεωρώ αρκετά πιθανά τα σκορ 1-1(6.00) και 2-1(10.00).

Νις- Νάπολι [4.50-3,75-1,85]

Μάλλον ευχαριστημένοι φύγανε από την Ιταλία οι παίκτες της Νις, καθώς το τελικό 2-0 είναι πολύ κολακευτικό σε σχέση με την εικόνα του αγώνα. Από την άλλη όσοι είχανε παίξει τα όβερ 2,5, όβερ 3,5 κ.λ.π, ίσως ακόμα να σιχτιρίζουν. Επίσης η Νις τελείωσε τον αγώνα με 9 παίκτες, μετά την απευθείας κόκκινη του Koziello και την ανόητη δεύτερη κίτρινη του Plea, για διαμαρτυρία.

Στα εγχώρια πρωταθλήματά τους, η Νις ξεκίνησε άσχημα με 2 ήττες (Σεντ Ετιεν και Τρουα) και την Σαββατιάτικη νίκη κόντρα στην Γκινγκαμπ. Η Νάπολι κέρδισε 1-3 μέσα στην Βερόνα.

Οι γηπεδούχοι μπαίνουν για δυο γκολ. Οι Ναπολιτάνοι αν σκοράρουν, θεωρώ απίθανο να φάνε 4 γκολ για να αποκλειστούν. Περιμένω αντίστοιχη εικόνα με το πρώτο αγώνα. Ανοιχτό ματς με πολλές φάσεις. Το γ/γ και το όβερ είναι σχετικά χαμηλά, κοντά στο 1,65, για τα γούστα μου. Αντίθετα το συνδυαστικό όβερ 2,5+γ/γ (1,95) και το όβερ 3,5 (2,50) μου αρέσουν παραπάνω.

Ριέκα – Ολυμπιακός [2,75-3,30-2,80]

Λίγο η πολύ, όλοι θα έχετε μια ιδέα για το πρώτο ματς. Είτε θα είδατε ολόκληρο το ματς ή έστω μόνο φάσεις και τα γκολ. 2 ημίχρονο άσσο τελικό, με το “χρυσό” γκολ να έρχεται στο 93’. Για δυο αποτελέσματα πάει στην Κροατία ο Ολυμπιακός (και για 3 αν βάλεις μέσα πρόκριση σε παράταση πέναλτι και ήττα του στυλ 3-2 κ.λ.π).

Στους 2 προηγούμενους προκριματικούς, η Ριέκα απέκλεισε τη T.N.S απο την Ουαλία και τη Σάλτσμπουρκ (Αυστρία). Ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση από την Παρτιζάν μετά το σπουδαίο διπλό (1-3) στο Βελιγράδι και την ισοπαλία (2-2) στο Καραϊσκάκης.

Μου βρωμάει παράταση το ματς. Το να σκοράρουν και οι δυο ομάδες,αρκετά ψηλά (2.00) και αποκτά αυτομάτως αξία. Για την αξία στο “πρόκριση Ριέκα” που αγγίζει τον τριπλασιασμό δεν θα μιλήσω γιατί θα με πείτε αντιολυμπιακό. Το σκορ παράτασης (2-1) πληρώνει (11.00).

Σεβίλλη- Μπασακσεχιρ [1,44- 4.75 -8.00]

Το πρώτο ματς τέλειωσε 1-2, με δυο γκολάρες από τον Escudero και τον Ben Yedder. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη η Σεβίλλη. Στο δεύτερο μπήκαν πιο δυνατά οι Τούρκοι, χάσανε 3-4 ευκαιρίες και εν τέλη ισοφάρισαν. Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν την εμπειρία τους και τις 1-2 φάσεις που είχαν στο δεύτερο και πήραν την νίκη.

Να θυμίσω πως η “Μπασακ” πριν από τρία χρόνια ανέβηκε στην 1η κατηγορία της Τουρκίας και τώρα έφτασε να κοιτάει στα μάτια την Σεβιλλη.

Στο 1,44 του άσσου προφανώς δεν υπάρχει κάποια αξία. Χαμηλό και το όβερ 2,5 (1,61) για τα γούστα μου. Σκέψεις για το όβερ+γ/γ στο (2,20) αλλά θα απέχω από το ματς. Έτσι και αλλιώς θα κριθεί απο τις ορέξεις της Σεβίλης.

Πως τα συνδυάζουμε τώρα όλα τα παραπάνω…?! Ανάλογα με τα γούστα σας, διαλέξτε και πάρτε. Εγώ θα προτείνω τα εξής δυο στοιχηματάκια :