Τα εύκολα, δύσκολα πήγε να κάνει η Εθνική στην πρεμιέρα του 40ου Eurobasket. Ύστερα από ένα πολύ κακό 6λεπτο στην 2η περίοδο, η Ελλάδα ανάκαμψε και επικράτησε επί της Ισλανδίας με 61-90.

Ο Coach Μίσσας ξεκίνησε τον αγώνα με τους Καλάθη, Σλούκα, Παπανικολάου στα «φτερά» και Πρίντεζη, Μπουρούση στην ρακέτα.

Από την αρχή, η Εθνική επιδίωξε το «τάϊσμα» προς τους ψηλούς, έτσι ώστε να εκμεταλλευτεί το χαμηλό ύψος των αντιπάλων της. Με την είσοδο του Νίκου Παππά η Εθνική «έχτισε» σιγά σιγά μια διαφορά με ένα 12-0.Με κυριαρχία στα ριμπάουντ από τους διεθνείς μας, η 1η περίοδος τελείωσε με σκορ 10-26.

Με την «δεύτερη» πεντάδα στη 2η περίοδο, το σκηνικό άλλαξε άρδην. Η πίεση αλά «κλεφτο-πόλεμος» από τους «Βίκινγκς» , η έλλειψη καθαρού μυαλού με πολλά λάθη και το μηδενικό σκόρ για 5.30 τουλάχιστον λεπτά για την Ελλάδα έφεραν την διαφορά ακόμα και στους -2 πόντους(33-35). Χαρακτηριστικό ήταν πως η Ισλανδία έκαναν ένα επιμέρους σκόρ 17-1(!!!). Το ημίχρονο έκλεισε με το ταμπλό να δείχνει 33-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική μπήκε δυνατά, βελτίωσε αισθητά την εικόνα της, πρόσφερε θέαμα με Θανάση Αντετοκούνμπο και με ένα γρήγορο 16-2 έθεσε τις βάσεις για μια (σχεδόν) άνετη νίκη.

Σιγά σιγά η Ισλανδία κουράστηκε και δεν έβαλε δύσκολα στην Εθνική. Ο Κώστας Μίσσας ξεκούρασε τους βασικούς και δοκίμασε κάποια σχήματα για τη συνέχεια με το τελικό σκόρ στο 61-90.

Ο ΚΑΛΟΣ: Με την είσοδό του ο Νίκος Παππάς έδειξε πως θα είναι από τα γρανάζια της επίθεσης. Πέτυχε 20 πόντους, στην αρχή ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ,  έδωσε πνοή στην επίθεση και μαζί του η Εθνική «ξεμπούκωσε» στο 1ο δεκάλεπτο. Μαζί του και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με το πάθος και την ενέργεια που έβγαλε στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΚΑΚΟΣ: Ομολογουμένως, περίμενα περισσότερα από τον «γίγαντα» της Ισλανδίας Χλίνασον. Ως ο μοναδικός ψηλός της ομάδας, έπρεπε να πάρει περισσότερο χρόνο από τον προπονητή του. Όσο ήταν στο παρκέ, οι αντίπαλοι ψηλοί έκαναν «πάρτυ».

Ο ΑΣΧΗΜΟΣ: ΑΠΛΑ η εικόνα της Εθνικής στο 2ο δεκάλεπτο.