Η Εθνική βελτίωσε κάποια στοιχεία της(ιδιαίτερα στην δημιουργία), αλλά η έλλειψη καθαρού μυαλού στο τέλος, έφερε την 2η ήττα στο τουρνουά, αυτή τη φορά από την Σλοβενία (75-70) και πλέον οι αγώνες με Φιλανδία και Πολωνία να αποκτούν έντονο ενδιαφέρον.

Η Ελλάδα ξεκίνησε τον αγώνα με πρόσωπο- έκπληξη τον Παπαγιάννη στη θέση 5, έτσι ώστε να κοντράρει τον ψηλό Βίντμαρ. Η Εθνική δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, ο Καλάθης  «φορτώθηκε» γρήγορα με 2 φάουλ και αν είχαμε κλείσει καλά τον Ντράκιτς, η Σλοβενία πήρε «κεφάλι» στο σκορ με τον Ντόσιτς να σημειώνει 5 συνεχόμενους πόντους (15-10).

Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε και πολύ η εικόνα του αγώνα. Το κακό πρόσωπο της Ελλάδας στο αμυντικό transition φάνηκε για άλλη μια φορά, με τους ψηλούς της Σλοβενίας να παίρνουν τα ριμπάουντ. Στα θετικά οι ασιστ του Σλούκα και η μαχητικότητα του Παπαγιάννη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της Εθνικής άλλαξε. Το 35-30 του πρώτου ημιχρόνου σε 5 λεπτά έγινε 38-45 με τον Σλούκα να δείχνει την εικόνα που πρέπει να έχει στο τουρνουά. Η διαφορά έμεινε σταθερά στους 6 πόντους υπερ της Εθνικής στο τέλος του δεκαλέπτου (52-58).

Στο τέλος, η κούραση των διεθνών και η συνεχής παρουσία του Σλούκα στη πεντάδα, έπαιξε σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Οι επιθετικές αρετές των Ντόσιτς και Ντράκιτς δούλεψαν και με τις λανθασμένες επιλογές των Ελλήνων η Σλοβενία κέρδισε στο τέλος με 78-72.

Ο ΚΑΛΟΣ: ΛΟΥΚΑ ΝΤΟΣΙΤΣ. Ο μόλις 18 ετών Σλοβένος γκάρντ, «φόρεσε» τα παπούτσια του Ντράκιτς στην επίθεση και από την αφάνεια των προηγούμενων αγώνων, με 22 πόντους έδειξε πως θα είναι ο επόμενος ηγέτης της Σλοβενίας. Μεγάλη ζημιά και από τον Πρέπελιτς, κυρίως από τη περιφέρεια.

Ο ΚΑΚΟΣ: Δυστυχώς ο Καλάθης φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ και δεν βοήθησε πολύ. Έπισης όσο έπαιξαν οι Μπόγρης και Αγραβάνης δεν απέδωσαν αυτά που ήθελε ο προπονητής τους.