ΑΥΤΗ η Εθνική είναι ικανή για όλα. Την άσχημη εικόνα των ομίλων, διαδέχεται η ενωμένη και «καμικάζι» εμφάνιση των διεθνών στα νοκ- αουτ παιχνίδια. Όταν έχεις 11 τρίποντα, δύσκολα χάνεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αγώνα.

Η Ελλάδα κέρδισε με 64-77 την Λιθουανία και πέρασε στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Για άλλη μια φορά μπροστά βγήκαν οι Σλούκας και Καλάθης. Πολύ καλός ο Μπουρούσης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Εθνική να ασκεί πίεση στην δημιουργία των Λιθουανών, κλείνοντας την  «εύκολη» πάσα προς το καλάθι, αναγκάζοντας σε χαμένα σουτ από τη περιφέρεια(όσο να ναι είναι και σουτ ψυχολογίας αυτά). Επιθετικά, η Εθνική επιδίωξε το παιχνίδι με τον Πρίντεζη και αυτός την επιβράβευσε με 8 δικούς του πόντους. Με τρίποντο του Νίκ Καλάθη η διαφορά πήγε στο +6(14-20). Το σκόρ του 1ου δεκαλέπτου έκλεισε στο 17-25 με τρίποντο του Ουλανόβας.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η Λιθουανία άσκησε πίεση και κατάφερε να «ρίξει» την διαφορά στο -3 (29-32). Με ένα τρίποντο του Σλούκα και ένα καλάθι του Καλάθη η Εθνική ξεκόλλησε και έκλεισε το ημίχρονο στο 30-37. Από τα θετικά του ημιχρόνου για την Εθνική, ο περιορισμός των επιθετικών ριμπάουντ των Λιθουανών και το 2/12 τριπ.

Στο δευτέρο ημίχρονο, ο Σλούκας έβγαλε το ηγετικό του πρόσωπο, με 3 συνεχόμενα τρίποντα και 11 πόντους. Με ένα τρίποντο του Μπουρούση, η διαφορά έφτασε στην μεγαλύτερη διαφορά +17(40-57). Το γρήγορο 8-0 της Λιθουανίας βρήκε απάντηση με 4 ψυχωμένους πόντους του Μπουρούση, ο οποίος έκανε το 48-61 για το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Το κακό 5λεπτο της Εθνικής εμφανίστηκε πάλι. Η πίεση των Λιθουανών βοήθησε να «πέσει» η διαφορά από το -15 στο -4(59-63). Εκεί με ένα «καρυδάτο» τρίποντο του Θανάση Αντετοκούνμπο η Εθνική πήρε σημαντικό κεφάλι στο σκόρ και σιγά σιγά όλα έγιναν εύκολα για την Εθνική.

Ο ΚΑΛΟΣ: ΚΩΣΤΑΣ ΣΛΟΥΚΑΣ. Με την εμφάνισή του, έδειξε πως θα είναι ο «ηγέτης» στο σκοράρισμα της Εθνικής. Από κοντά σε δημιουργία ο ΚΑΛΑΘΗΣ. Ψυχωμένοι απέναντι στο «θηρίο» Βαλατσιούνας οι Μπουρούσης και Παπαγιάννης.

Ο ΚΑΚΟΣ: Για ένα περίεργο λόγο, ο ΜΟΤΕΓΙΟΥΝΑΣ «εξαφανίστηκε» από τον αγώνα. Είχε ΜΟΝΟ 1 πόντο.