Η ευκαιρία να βρεθούμε στη ζώνη των μεταλλίων, μετά από το 2009, δυστυχώς χάθηκε. Η Εθνική ηττήθηκε με 69-74 από την Ρωσία, στην προημιτελική φάση. Το κακό ποσοστό στις βολές (10/20) αποδείχθηκε μοιραίο για τους διεθνείς.

Το προβάδισμα των 13 πόντων στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου (35-22), «πνίγηκε» στην πίεση των Ρώσων. Στο κατάλληλο σημείο ξύπνησε ο ηγέτης Αλεξέϊ Σβέντ για την Ρωσία, ο οποίος τιμώρησε τους Έλληνες με 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Εθνική μπήκε στο παιχνίδι, με σκοπό να κλείσει τον Σβέντ στις επιθετικές, κυρίως, διεισδύσεις. Με «κέρβερο» τον Καλάθη, ο Ρώσος Γκάρντ έμεινε χαμηλά, επιδιώκοντας τις ασίστ. Με τον Πρίντεζη εκτελεστή και τον Καλάθη δημιουργό(5ασίστ) η ομάδα του Μίσσα έκλεισε το δεκάλεπτο με 24-17.

Στο ίδιο μοτίβο, συνέχισε η Εθνική με τον εκπληκτικό Νίκ Καλάθη να κάνει, σχεδόν, τα πάντα για την ομάδα του. Δημιουργούσε, εκτελούσε και έπαιζε τρομερή άμυνα πάνω στον Σβέντ. Με σουτ του Σλούκα η διαφορά πήγε στο μέγιστο σημείο των 13 πόντων (35-22). Χωρίς τον ηγέτη της, η Ρωσία κατάφερε να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα με ένα 0-7. Με βολές του Πρίντεζη και ένα καλάθι του Κουλάγκιν το ημίχρονο έκλεισε στο 37-31.

Με 2 προσωπικά τρίποντα του Πρίντεζη, η Εθνική κρατούσε σταθερά την διαφορά κοντά στους 6 πόντους. Από τα μέσα του δεκαλέπτου, όμως, και μετά το άστρο του Σβέντ άρχιζε να λάμπει. Με 13 δικούς του πόντους και με όπλο τη πίεση ψηλά, η Ρωσία ροκάνιζε σιγά- σιγά την διαφορά. Μάλιστα, ισοφάρισε στο τέλος σε 51-51.

Στο 4ο δεκάλεπτο, η βασική τετράδα+ Μπουρούσης άρχισε να κουράζεται. Με τρίποντο του Βορόντσεβις, η Ρωσία πήρε κεφάλι στο σκόρ με 56-58. Οι λάθος επιλογές στην επίθεση, έφεραν εύκολους πόντους στην Ρωσία και με τον Μοζγκόφ έφτασε την διαφορά στους 7 (60-67). Χωρίς κουράγιο και με μοναδικό στήριγμα τον Καλάθη στην επίθεση, η Εθνική, το μόνο που κατάφερε ήταν να μείνει κοντά στο σκόρ (66-68). Το τέλος του παιχνίδιου βρήκε νικητές τους παίχτες της Ρωσίας με 69-74.

Ο ΚΑΛΟΣ: Χωρίς πολλά λόγια. ΑΛΕΞΕΙ ΣΒΕΝΤ. ΗΓΕΤΗΣ. Από πολύ κοντά και ο Βορόντσεβις με την πολύ καλή του άμυνα και τα 12 Ριμπάουντ. Το Double- Double του Μοζγκόφ δεν περνά απαρατήρητο. Δυστυχώς ΜΟΝΟΣ του ο Καλάθης για την Εθνική. 25 πόντοι, 7 ασίστ και σβηστό τον Σβέντ για ένα ημίχρονο. ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ

Ο ΚΑΚΟΣ: Το κακό ποσοστό στις βολές και οι λάθος επιλογές στην επίθεση. Αξίζει να τονίσουμε και τις λάθος αποφάσεις των διαιτητών.